Používaním stránok prevádzkovaných Gwent s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

súhlasím Viac informácií
19. 9. 2017

Fyzické a právnické osoby, ktoré majú aktivovanú elektronickú schránku, do nej im bude VšZP(Všeobecná zdravotná poisťovňa doručovať ročné zúčtovanie. Podnikateľom, ktorí majú aktivované emailové notifikácie, bol doručený nasledovný email.

„Dobrý deň,

do Vašej elektronickej schránky „Názov podnikateľa (označenie elektronickej schránky)“, do priečinka „Názov priečinka – štandardne Prijaté správy“, bola uložená nová správa od odosielateľa „Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (OVM)“. Úložná lehota uplynie dňa: 20.9.2017.

S pozdravom, prevádzka portálu
www.slovensko.sk!

Je dôležité, aby si podnikateľský subjekt pravidelne kontroloval svoju dátovú schránku, ak nemá aktivované emailové alebo SMS notifikácie, nemusí totiž ani zistiť,  že mu bolo doručené ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2017. Je dôležité, aby sa podnikateľ o zaslaní ročného zúčtovania dozvedel včas, pretože ak má nedoplatok, od doručenia ročného zúčtovania plynie lehota na jeho zaplatenie príp. na podanie námietok.


Vo výnimočných prípadoch môže nastať, že by sa oficiálne správa považovala   za nedoručenú, je potrebné podať návrh na neúčinnosť doručenia. Návrh sa podáva cez elektronický formulár, v ktorom musí podnikateľ zdôvodniť, prečo neúčinnosť doručenia navrhuje, prípadne v prílohe uvedie aj dôkazy (napr. zdravotnú dokumentáciu).

Návrh na neúčinnosť doručenia sa môže podať pri objektívnych dôvodoch, ktoré by podnikateľovi bránili tomu, aby si správu prečítal, napríklad technické problémy na strane prevádzkovateľa ústredného portálu verejnej správy alebo vážny zdravotný stav podnikateľa, resp. konateľa. Za objektívny dôvodom nemožno považovať napr. dovolenku, výpadok internetového pripojenia na strane podnikateľa či opomenutie.

V zásade by  nemalo dôjsť k situácii, že si podnikateľ nestihne včas prečítať správu doručenú do elektronickej schránky, lebo by sa jednalo o rovnakú situáciu, ako keby si neprečítal doručenú poštu, resp. by ju nepreberal. Výnimky súvisiace s neprečítaním správy, ktoré by boli opodstatnené aj zo zákona sú už vyššie uvádzané objektívne dôvody a to napr. choroba resp. zlý zdravotný stav podnikateľa a technické problémy.

Manuál začínajúceho podnikateľa

Stiahnite si e-book zdarma

Chcem e-book

Business calendar

Download to your mobile phone unique application,
with which you will never forget the tax liability.

Application Business
calendar can be found at: