Používaním stránok prevádzkovaných Gwent s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

súhlasím Viac informácií
13. 10. 2017

Od januára 2017 Ministerstvo hospodárstva SR začalo  podporovať elektromobily.
Pri ich kúpe firma získa od štátu dotáciu 5 000 eur, na hybrid 3 000 eur. Náklady na elektromobily sa výrazne znížia aj pri operatívnom lízingu. Leasingové spoločnosti sa vyjadrili, že ponuku na elektromobily vedia nastaviť cenovo rovnako výhodne ako pre klasické automobily a zabezpečiť prístup k nabíjacej infraštruktúre. Dotácia od štátu na elektromobily zníži tak náklady na jeho prevádzku.

 Pri kúpe nového automobilu do firmy okrem estetiky a funkčnosti treba brať do úvahy aj registračný poplatok, ktorý sa platí pri jeho kúpe. Pri výpočte výšky registračného poplatku sa zohľadňuje nielen výkon motora v kilowattoch, ale aj vek vozidla. Ten sa počíta odo dňa prvej registrácie a platí sa pri každom zápise vozidla do evidencie. Minimálny poplatok je 33 eur, pri hybridnom pohone sa platí len podľa výkonu spaľovacieho motora. Pri odhlásení  automobilu z evidencie sa poplatok neplatí. Pri operatívnom leasingu je tento poplatok zarátaný v splátke.

Poplatky pre automobily  s nižším výkonom ako 202 kilowattov, sa znížili približne na polovicu, pri kúpe automobilu  s vyšším výkonom si kupujúci za registráciu výrazne priplatí.

Pri kúpe nového automobilu daňová povinnosť vzniká podnikateľovi prvým dňom mesiaca, kedy sa vozidlo použilo na podnikanie, a zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa zmenil držiteľ vozidla, auto sa vyradilo či podnikateľ skončil s podnikaním. Majitelia novších a ekologickejších áut s nižšími emisiami sú aj pri platení dane vo výhode.

Manuál začínajúceho podnikateľa

Stiahnite si e-book zdarma

Chcem e-book

Business calendar

Download to your mobile phone unique application,
with which you will never forget the tax liability.

Application Business
calendar can be found at: