Používaním stránok prevádzkovaných Gwent s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

súhlasím Viac informácií
10. 7. 2018

V dnešnej dobe začína byť čoraz dôležitejšia ochrana označenia tovaru a služieb podnikateľa, aby v prípade takých tovarov a služieb, ktoré sa u verejnosti spájajú so známkou určitej kvality a vysokej úrovne nedošlo k tomu, že na ich „povesti“ bude parazitovať iný výrobca, alebo poskytovateľ služieb, ktorý sa bude spoliehať na to, že si rovnaké, alebo podobné označenia ľudia zmýlia a budú tak kupovať jeho výrobky, alebo využívať jeho služby.


Preto sa dnešný článok venuje ochranným známkam. Označenie, ktoré môže tvoriť ochrannú známku, je akékoľvek označenie, ktoré možno graficky znázorniť a ktoré tvoria najmä slová vrátane osobných mien, písmená, číslice, kresby, tvar tovaru alebo jeho obal, prípadne ich vzájomné kombinácie, ak takéto označenie je spôsobilé rozlíšiť tovary alebo služby jedného výrobcu od iných. Ochrannú známku je možné zaregistrovať pre územie Slovenskej republiky, Európskej únie, alebo aj pre krajiny mimo Európskej únie. Rozdiel medzi týmito registráciami spočíva v tom, pre aké územie platí ochrana označenia tovaru a služieb. Samozrejme aj poplatky za registráciu sa v závislosti od rozsahu územia líšia. Majiteľ ochrannej známky má výlučné právo používať ochrannú známku v spojení s tovarmi alebo so službami, pre ktoré je známka zapísaná v registri a je oprávnený používať spolu s ochrannou známkou značku ® .

 

Bez súhlasu majiteľa ochrannej známky nikto nesmie používať označenie zhodné s ochrannou známkou pre zhodné tovary alebo služby alebo také označenie, ktoré vyvoláva riziko zámeny na strane verejnosti. Na území Slovenskej republiky má na starosti registráciu ochranných známok Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky. Ochranná známka v prípade naozaj kvalitných a špecifických tovarov a služieb predstavuje nemalú majetkovú hodnotu – notoricky známa je ochranná známka Coca – coly s hodnotou viac ako 50 miliárd dolárov a je možné ju aj speňažiť, napr. previesť na inú osobu, alebo založiť. V prípade, ak chcete mať označenie svojich tovarov alebo služieb chránené, obráťte sa na nás, radi Vám s registráciou ochrannej známky pomôžeme.

Manuál začínajúceho podnikateľa

Stiahnite si e-book zdarma

Chcem e-book

Business calendar

Download to your mobile phone unique application,
with which you will never forget the tax liability.

Application Business
calendar can be found at: