Používaním stránok prevádzkovaných Gwent s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

súhlasím Viac informácií
29. 6. 2017

Začínajúci podnikateľ často rozmýšľa o tom, ako čo najviac minimalizovať náklady spojené s rozbehom podnikania. Výdavky na zariadenie spoločnosti, nákup tovaru či materiálu alebo nevyhnutné personálne zabezpečenie spoločnosti... Všetky tieto náklady výrazne ovplyvnia štart podnikania. K takýmto výdavkom patrí aj zriadenie podnikateľského účtu.

Je naozaj nevyhnutnosťou podnikateľa založiť si bankový účet? Prikazuje zákon živnostníkovi alebo majiteľovi spoločnosti mať účet vedený v banke? Skôr ako si povieme o nutnosti vytvoriť si pri začatí podnikania účet, musíme si definovať, aké účty banky ponúkajú.

Medzi základné typy patria:

 • bežný účet fyzickej osoby (sem zaraďujeme aj rôzne balíky účtov, ktoré daná banka poskytuje),
 • podnikateľský účet – zvyčajne sa delí podľa produktov banky, napríklad na účet pre malých podnikateľov, biznisové účty, účty v cudzej mene, balíky účtov pre podnikateľov a iné. Podnikateľský účet je zriadený na obchodné meno spoločnosti alebo meno podnikateľa.

Hneď na úvod musíme povedať, že žiadny zákon neprikazuje podnikateľovi mať zriadený účet v banke. Ak ste živnostník, pokojne môžete používať vlastný súkromný účet aj na podnikanie. Pri rozhodovaní, či si ponecháte bežný účet fyzickej osoby aj na podnikanie, alebo si radšej otvoríte podnikateľský účet, musíte zvážiť všetky výhody aj nevýhody. K výhodám jedného účtu (na súkromné aj podnikateľské účely) patrí napríklad to, že ušetríte na poplatkoch banke (účty pre súkromné osoby sú spravidla lacnejšie), budete mať vaše financie na jednom účte a podobne. Ak sa zameriame na nevýhody spoločného účtu, pravdepodobne ich nájdeme viac.

K najväčším nevýhodám využívania súkromného účtu aj na podnikanie patrí:

 • neprehľadnosť,
 • vyššie náklady na účtovníctvo (ak externá firma účtuje cenu za položku a nie paušálne), keďže každý jeden pohyb na účte musí byť zaúčtovaný,
 • účtovná firma či daňový úrad budú mať prehľad aj o vašich súkromných príjmoch a výdavkoch,
 • výdavky za vedenie účtu môžete zaúčtovať do nákladov spoločnosti,
 • ak je nutná exekúcia, je zablokovaný súkromný účet, nielen podnikateľský.

V prípade, že patríte k právnickým osobám, rovnako nemáte povinnosť mať vedený účet v banke. Ak sa preň však rozhodnete, musíte si ako spoločnosť otvoriť podnikateľský účet. Možnosť voľby medzi súkromným účtom fyzickej osoby a podnikateľským účtom v tomto prípade nie je.  

Čo všetko potrebujete na založenie podnikateľského účtu?

 • doklad totožnosti (občiansky preukaz, pas...) majiteľa účtu aj disponenta,
 • ak plánujete, aby s podnikateľským účtom disponoval aj niekto iný (konateľ, účtovníčka, zamestnanec...), potrebujete dokladovať banke notárom overené splnomocnenie, prípadne v banke podpisom oboch (majiteľa účtu aj disponenta) overiť dispozičné práva na účet. Rozsah dispozičných práv si zistite vo vami vybranej banke, pretože tieto môžu byť v jednotlivých bankových inštitúciách rôzne.

Rozhodli ste sa, že si podnikateľský účet zaobstaráte? V tom prípade nezabudnite, že je vhodnejšie založiť si účet skôr, ako navštívite inštitúcie, v ktorých sa ako podnikateľ musíte zo zákona zaregistrovať. Vyhnete sa tak dodatočnému nahlasovaniu zmien.

Kam nezabudnúť nahlásiť číslo účtu:

 • daňový úrad
 • sociálna poisťovňa
 • zdravotná poisťovňa

Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny produkt, pozrite si aj ponuky všetkých dostupných bánk. Produkty a ceny sa môžu líšiť. Niektoré banky ponúkajú začínajúcim podnikateľom vedenie účtu na určitý čas zadarmo, zaplatíte však poplatky za niektoré služby. Iné banky, naopak, majú výhodnejšie balíky, a tak je cena za mesačné vedenie účtu priaznivejšia. Zvážte, ktorý produkt je práve pre váš typ podnikania najlepší.

 

 

Manuál začínajúceho podnikateľa

Stiahnite si e-book zdarma

Chcem e-book

Podnikateľský kalendár

Stiahnite si do mobilného telefónu jedinečnú aplikáciu s ktorou nikdy už nezabudnete na daňové povinnosti

Aplikáciu Podnikateľský kalendár nájdete na: